FAQ

Odpovědi na nejčastější otázky

Jak dopředu se objednat na fotografování?

Na fotografování je vhodné se objednat cca 2 měsíce dopředu. U novorozeneckého (newborn) focení je dobré se objednat již v těhotenství, kdy si poznačím předpokládaný termín porodu a cca druhý den po narození miminka mi dát vědět smskou.

Jak se připravit na těhotenské focení?

Termín focení je individuální. Každé mamince roste bříško jinak. Ale orientační doba focení je vhodná cca kolem 34 týdne těhotenství.

Co s sebou: jako základ do ateliéru si s sebou vězměte pro sebe i partnera bílé i černé svršky (tílko, tričko, košile) plus džíny. Pod vybrané oblečení prosím volte i správnou barvu spodního prádla, aby případně nebyly odlišné barvy a spodní prádlo neprosvítalo. Další oblečení nechám na Vašem uvážení (pěkně vypadaní: trička se 3/4 rukávem, propínací svetříky, košile, tílka, cardigany, vestičky) . Jen prosím volte barvy spíše světlejší (pastelové) bez nápisů. Pokud se bude focení konat venku, tak mohou být barvy více kontrastní, ale stále je dobré se držet tlumenějších pastelových barev. Ale i tak prosím dbejte na to, aby nebylo oblečení zbytečně plné nápisů, výrazných obrázků a aby k sobě pokud možno barevně ladilo. Oblečení můžete oživit různými barevnými dopňky.

Také si s sebou můžete donést UTZ, botičky, dudlíček, plyšáčka, oblečky miminka.

Pokud focení probíhá i se starším sourozencem, tak info k focení nalezente v kategorii „Jak se připravit na focení dětí“.

Jak se připravit na novorozenecké focení?

 • Objednání:

Novorozenecké focení je vhodné objednat ještě před narozením miminka. Nejlépe cca 2 měsíce před plánovaným porodem, kdy si Vás poznačím. Důvodem je, abych věděla, kolik miminek mohu na daný měsíc přibližně objednat. Po porodu je nutné mi cca druhý den zaslat sms zprávu, na kterou obratem reaguji a zasílám volný termín. Smsku zašlete i v případě, že budete vědět, že Vás třeba nepustí z porodnice cca 4 den, ale později. Budu o tom vědět a pokusíme se i tak najít nějaký termín, který bude vyhovovat všem. V případě, že se ozvete až později 14 den a dále, bohužel nemohu zaručit, že společně najdeme tak rychle volný termín.  Miminka fotím maximálně do tří týdnů. Proto termíny nabízím kolem 14-16 dne miminka. Pokud termín vychází na dříve vůbec nevadí. Čím menší miminko je, tím se s ním snadněji manipuluje a miminka jsou spavější.

 • Co s sebou:

Pro miminko: s sebou si prosím zabalte dostatek látkových a papírových plen, dvě dečky nebo rychlozavinovačky (na zabalení miminka při krmení), 2-4 přebalovací jednorázové podložky, dudlíček (vemte ho prosím, i když ho třeba nedáváte nebo by se nepoužil), bodýčko a klasické věci, které by jste si zabalila do tašky ke kočárku.

Pro rodiče a sourozence: bílé, černé nebo smetanové svršky (tílko, tričko, košile), džíny (mohou být i těhotenské) či legíny. Prosím volte je tak, aby byly pastelových barev a bez nápisů či vzorů.

 • V den focení:

Většinou maminky krmí cca kolem 6-7 hodiny ranní. Prosím tedy o zaslání potvrzující smsky, že je vše v pořádku a že na focení dojete. Další krmení je vhodné, pokud ke mě cesta do ateliéru trvá cca do hodiny, uskutečnit ještě doma těsně před cestou. Miminka v autě krásně usnou a po Vašem příchodu si je sama vybalím z autosedačky a začínáme fotit. Pokud cesta trvá déle. Tak nakrmte miminko doma a další krmení nechte, až ke mě do ateliéru. Někdy se stane, že se miminko po příjezdu vzbudí, tak dle aktuální sitace se buď dokrmí, nebo se snažíme miminko uspat. Miminko ráno prosím oblečte !!!! POUZE DO CELOPROPÍNACÍHO OVERÁLKU !!!!!. Usnadní mi to následné svlékání bez vzbuzení 🙂 S sebou si prosím také vezměte nějaké občerstvení a případně nnáhradní oblečení.

 • Délka focení:

Focení trvá 2-3 hodiny. Tato doba se může zdát dlouhá, ale není tomu tak. Do této doby je zahrnut příjezd, svlékání miminka, krmení, přebalování, uspávání, výměna rekvizit, rodinné focení atd. Takže samotné focení je opravdu jen zlomkem toho, co se při Vaší návštěvě u mne v ateliéru děje.

Jak se připravit na focení dětí?

Co s sebou: jako „základ do ateliéru“ doporučuji vzít „pro všechny bílé i černé svršky (tílko, tričko, košile, body) plus džíny „.  Černé i bílé body či trička pro děti se dají za pár korun koupit například v obchodním řetězci H&M. Pod vybrané oblečení prosím volte i správnou barvu spodního prádla, aby případně nebylo odlišné barvy a neprosvítalo. Další oblečení nechám na Vašem uvážení. Jen prosím volte barvy spíše světlejší (pastelové) bez nápisů. Pokud se bude focení konat venku, tak mohou být barvy více kontrastní. Ale i tak prosím dbejte na to, aby nebylo oblečení zbytečně plné nápisů, výrazných obrázků a aby k sobě pokud možno barevně ladilo. Oblečení, které si na focení vezmete, si prosím v pohodlí domova předem vyzkoušejte, abyste se v něm cítili dobře. Uvedené barvy jsou pouze doporučením co se do ateliéru nejvíce hodí. Pokud žádné takové oblečení nemáte, vezměte si takové , v kterém doma máte. Také vezměte dětem případně bačkůrky, svačinku a nějaké pití 🙂 Také prosím dbejte na úpravu vzhledu dětí. Odstranění špinavých nosánků, nehtíků, oblečení a tetování  není zahrnuto v ceně focení.

 • 3-5 měsíců:  Pokud jste nestihli newborn focení, doporučuji věk 3-5 měsíců. U tohoto focení mějte prosím na paměti, že miminka ještě nedrží hlavičku, takže focení probíhá z větší části u rodičů v náručí nebo v leže 🙂 S sebou prosím vezměte nějaké chrastítko atd. Miminka kolem dvou měsíců se dají ještě celkem obstojně zabalit do různých deček atd, jako u newborn focení a dle velikosti miminka se mohou dát v leže do košíčků, které mám k dispozici v ateliéru. U tohoto focení se miminka již neuspávají. Oblečení prosím volte takové (džíny, kraťásky, body), aby nevykukovala plenka ven. Šatičky jsou jistě krásné, ale bez punčošek je velká pravděpodobnost, že se budeme více věnovat hlídání koukající plenky, než samotnému miminku. U pončošek myslete prosím na to, aby nebyly hodně oprané. Žmolečky nevypadají na fotkách pěkně :-/
 • Délka focení se odvíjí od nálady miminka. Délka focení  1 hodina. 
 • 6-9 měsíců:  Miminka již drží relativně dobře s menší oporou hlavičku a začínají pást koníky. V tomto věku s sebou vezměte nějaké zvukové hračky pro upoutání pozornosti. Oblečení prosím volte takové (džíny, kraťásky, body), aby nevykukovala plenka ven. Šatičky jsou jistě krásné, ale bez punčošek je velká pravděpodobnost, že se budeme více věnovat hlídání koukající plenky, než samotnému miminku. U pončošek myslete prosím na to, aby nebyly hodně oprané. Žmolečky nevypadají na fotkách pěkně :-/
 • Délka focení se odvíjí od nálady miminka. Délka focení  1 hodina. 
 • 10 měsíců: Dalším věkem na focení miminek je věk cca od 10 měsíce. Toto focení je velmi příjemné. Miminka začínají pomalu sedět (případně s oporou zad), ale ještě většinou batolátka nechodí. Což je příjemné, protože neutíkájí ze záběru. Zde doporučuji vzít zvukové hračky, popřípadě nějaké křupičky. Oblečení prosím volte takové (džíny, kraťásky, body), aby nevykukovala plenka ven. Šatičky jsou jistě krásné, ale bez punčošek je velká pravděpodobnost, že se budeme více věnovat hlídání koukající plenky než samotnému miminku. U pončošek myslete prosím na to, aby nebyly hodně oprané. Žmolečky nevypadají na fotkách pěkně :-/
 • Délka focení se odvíjí od nálady miminka. Délka focení  1 hodina. 
 • 1 – 3 roky: Děti v tomto věku již umějí chodit. Jsou to takoví malí neposedové. Proto velice doporučuji „focení venku (v exteriéru)“, kde díky dostaku světla se děti mohou více méně pohybovat libovolně, kde chtějí a nemusejí být jen v omezeném prostoru na plátnech před světlem. Opět doporučuji vzít s sebou nějakou hračku na upoutání pozornosti a případně nějaký ten úplatek ve formě křupinek, kdyby bylo nejhůře. Oblečení prosím volte takové (džíny, kraťásky, body), aby nevykukovala plenka ven. Šatičky jsou jistě krásné, ale bez punčošek je velká pravděpodobnost, že se budeme více věnovat hlídání koukající plenky, než samotnému miminku. U pončošek myslete prosím na to, aby nebyly hodně oprané. Žmolečky nevypadají na fotkách pěkně :-/
 • Také bych ráda upozornila na fakt, že z fotogafování nemusí vyjít velké množství snímků na výběr, jelikož děti se v tomto věku ne vždy rády fotí a spíše jsou fotografie o náhodě a momentkách 🙂 Z takového focení je více neostrých fotografií, protože děti velice rády poznávají, běhají a většinou nevydrží v nějaké pozici dlouho. Někdy je to vteřinová záležitost 🙂 Proto se prosím obrňte trpělivostí a nemějte prosím velké představy a nároky. Děti si fotografování budou řídit z 90% samy 🙂
 • Délka focení se odvíjé od nálady děťátka. Délka focení  1 hodina. 
 • 3 – více let: V tomto věku jsou většinou děti již celkem rozumné a při focení se s nimi dá krásně domluvit. Oblečení prosím volte takové, aby dětěm bylo co nejvíce pohodlné (džíny, kraťásky, šatičky, tričko, tílko, košile…).
 • Délka focení se odvíjí od nálady dítěte. Délka focení  1 hodina. 

Pokud plánujete společné focení Vašich dětí, které jsou rozdílných věkových skupin, určitě doporučuji se mnou místo focení konzultovat (jestli ateliér či exteriér ) 🙂

V určitém věku mají děti svou hlavu a jsou velice tvrdohlavá. Proto se prosím obrňte velkou dávkou trpělivosti a nemějte příliš velká očekávání. Berte focení, jako zábavu a krásnou památku na dané období i když není děťáku zrovna do smíchu 🙂

Vhodné barevné kombinace (do ateliéru volte spíše světlejší odstíny bez nápisů)

Focení probíhá bez obuvy

894765_580990881950702_526356515_o

8cb151dccebf509805ea59680ef4373b

 

Dodání a placení fotografií?

Fotografie dodávám cca 3-4 týdny  od zaslání náhledů. Náhledy zasílám většinou do týdne. U svateb je tato doba cca 4-6 týdnů od zaslání náhledů. Expresní dodání fotografií do 5ti dní od výběru fotografií je s příplatkem 500,-, do druhého dne částkou 1000,-. Fotky předávám osobně a po předešlé dohodě mohu zaslat poštou za příplatek 60,-.

Platba probíhá na místě v hotovosti po skončení fotografování (prosím, mějte peníze přesně ve výši ceny balíčku, děkuji za pochopení).  Následné doplatky se provádějí, až po výběru fotografií, buď hotově a nebo zasláním na účet.

Co potřebuji vědět ke svatebnímu fotografování?

Pokud Vás mé fotografie zaujaly a domluvíme se na termínu, je zapotřebí složit rezervační poplatek ve výši 40% z ceny daného balíčku. Termín rezervuji na pevno, až po uhrazení tohoto rezervačního poplatku. V rámci ceny je předsvatební schůzka, na které se osobně poznáme a probereme vše potřebné ohledně Vašeho svatebního dne. Další informace ráda sdělím na předsvatební schůzce či přes email po uhrazení již výše zmíněného rezervačního poplatku.