Jak se připravit na focení?

Jednou z nejdůležitějších věcí je si vzít oblečení, ve kterém se cítíte dobře a které Vám sedí. Před focení je vhodné si oblečení vyzkoušet.
Barvy, které nedoporučuji je tmavé oblečení pro všechny, výrazné vzory, nápisy. Volte raději tlumené pastelové barvy, které nebudou příliš poutat na fotografii pozornost. Na venkovní focení doporučuji barvy jako béžová, krémová, šedá, okrová, khaki a jiné zemité barvy. U rodinného focení vypadá pěkně, když maminka vynikne např. šaty, nebo výraznější barvou. Případně mám v ateliéru nějaké šaty k zapůjčení.

Na ateliérové focení doporučuji co nejsvětlejší barvy. Nejvhodnější barvou je bílá. Ale pokud by se Vám jen čistě bílé barvy nelíbili, doporučuji černou, béžovou, krémovou, pastelově růžovou.

. . .

Jak se připravit na focení dle věku dětí?

U miminek nad 3 týdny postačí vzít s sebou jen bílé body a případně nějaká kaťátka. Pokud je miminko ještě hodně malé, postačí jen to bílé body. Nebo můžete zvolit bílý overal, kde koukají nožičky. Pro starší děti s sebou vezměte nějaké zvukové hračky pro upoutání pozornosti. Oblečení prosím volte takové (džíny, kraťásky, body bez obrázků a spíše světlých barev), aby nevykukovala plenka ven. Šatičky jsou jistě krásné, ale bez punčošek je velká pravděpodobnost, že se budeme více věnovat hlídání koukající plenky, než samotnému miminku. U pončošek myslete prosím na to, aby nebyly hodně oprané. Žmolečky nevypadají na fotkách pěkně :-/

3 týdny - 9 měsíců

10 měsíců

10 měsíců: Dalším věkem na focení miminek je věk cca od 10 měsíce. Toto focení je velmi příjemné. Miminka začínají pomalu sedět (případně s oporou zad), ale ještě většinou batolátka nechodí. Což je příjemné, protože neutíkájí ze záběru. Zde doporučuji vzít zvukové hračky, popřípadě nějaké křupičky. Oblečení prosím volte takové (džíny, kraťásky, body), aby nevykukovala plenka ven. Šatičky jsou jistě krásné, ale bez punčošek je velká pravděpodobnost, že se budeme více věnovat hlídání koukající plenky než samotnému miminku. U pončošek myslete prosím na to, aby nebyly hodně oprané. Žmolečky nevypadají na fotkách pěkně :-/

1 - 3 roky: Děti v tomto věku již umějí chodit. Jsou to takoví malí neposedové. Proto velice doporučuji "focení venku (v exteriéru)", kde díky dostaku světla se děti mohou více méně pohybovat libovolně, kde chtějí a nemusejí být jen v omezeném prostoru na plátnech před světlem. Opět doporučuji vzít s sebou nějakou hračku na upoutání pozornosti a případně nějaký ten úplatek ve formě křupinek, kdyby bylo nejhůře. Oblečení prosím volte takové (džíny, kraťásky, body), aby nevykukovala plenka ven. Šatičky jsou jistě krásné, ale bez punčošek je velká pravděpodobnost, že se budeme více věnovat hlídání koukající plenky, než samotnému miminku. U pončošek myslete prosím na to, aby nebyly hodně oprané. Žmolečky nevypadají na fotkách pěkně :-/

Také bych ráda upozornila na fakt, že z fotogafování nemusí vyjít velké množství snímků na výběr, jelikož děti se v tomto věku ne vždy rády fotí a spíše jsou fotografie o náhodě a momentkách 🙂 Z takového focení je více neostrých fotografií, protože děti velice rády poznávají, běhají a většinou nevydrží v nějaké pozici dlouho. Někdy je to vteřinová záležitost 🙂 Proto se prosím obrňte trpělivostí a nemějte prosím velké představy a nároky. Děti si fotografování budou řídit z 90% samy 🙂

1-3 roky

3 roky a více

3 - více let: V tomto věku jsou většinou děti již celkem rozumné a při focení se s nimi dá krásně domluvit. Oblečení prosím volte takové, aby dětěm bylo co nejvíce pohodlné (džíny, kraťásky, šatičky, tričko, tílko, košile...).

Jak se připravit na newborn focení?

Objednání:

Novorozenecké focení je vhodné objednat ještě před narozením miminka. Nejlépe cca 2 měsíce před plánovaným porodem, kdy si Vás poznačím. Důvodem je, abych věděla, kolik miminek mohu na daný měsíc přibližně objednat. Po porodu je nutné mi cca druhý den zaslat sms zprávu, na kterou reaguji zasláním volného termín. Smsku zašlete i v případě, že budete vědět, že Vás třeba nepustí z porodnice cca 4 den, ale později. Budu o tom vědět a pokusíme se i tak najít nějaký termín, který bude vyhovovat všem. V případě, že se ozvete až později 14 den a dále, bohužel nemohu zaručit, že společně najdeme tak rychle volný termín. Miminka fotím maximálně do tří týdnů. Proto termíny nabízím kolem 14-16 dne miminka. Pokud termín vychází na dříve vůbec nevadí. Čím menší miminko je, tím se s ním snadněji manipuluje a miminka jsou spavější. U Starších miminek 3 týdnů nemohu zaručit uspání a na polohování, tak jako u mladších miminek.

Co s sebou:

Pro miminko: s sebou si prosím zabalte dostatek látkových a papírových plen, dvě dečky nebo rychlozavinovačky (na zabalení miminka při krmení), 2-4 přebalovací jednorázové podložky, dudlíček (vemte ho prosím, i když ho třeba nedáváte nebo by se nepoužil), bodýčko a klasické věci, které byste si zabalila do tašky ke kočárku.

Pro rodiče a sourozence: bílé, černé nebo smetanové svršky (tílko, tričko, košile), džíny (mohou být i těhotenské) či legíny. Prosím volte je tak, aby byly pastelových barev a bez nápisů či vzorů.

V den focení:

Většinou maminky krmí cca kolem 6-7 hodiny ranní. Prosím tedy o zaslání potvrzující smsky, že je vše v pořádku a že na focení dojedete. Další krmení je vhodné, pokud ke mě cesta do ateliéru trvá cca do hodiny, uskutečnit ještě doma těsně před cestou. Miminka v autě krásně usnou a po Vašem příchodu si je sama vybalím z autosedačky a začínáme fotit. Pokud cesta trvá déle. Tak nakrmte miminko doma a další krmení nechte, až ke mě do ateliéru. Někdy se stane, že se miminko po příjezdu vzbudí, tak dle aktuální sitace se buď dokrmí, nebo se snažíme miminko uspat. Miminko ráno prosím oblečte !!!! POUZE DO CELOPROPÍNACÍHO OVERÁLKU !!!!!. Usnadní mi to následné svlékání bez vzbuzení 🙂 S sebou si prosím také vezměte nějaké občerstvení a případně náhradní oblečení.

Délka focení:

Focení trvá 1-3 hodiny dle druhu focení. Tato doba se může zdát dlouhá, ale není tomu tak. Do této doby je zahrnut příjezd, svlékání miminka, krmení, přebalování, uspávání, výměna rekvizit, rodinné focení atd. Takže samotné focení je opravdu jen zlomkem toho, co se při Vaší návštěvě u mne v ateliéru děje.

Jak se připravit na těhotenské focení?

Kdy se objednat?

Na fotografování je vhodné se objednat cca 2 měsíce dopředu.

Termín focení je individuální. Každé mamince roste bříško jinak. Ale orientační doba focení je vhodná cca kolem 34 týdne těhotenství.

Co s sebou?

Jako základ do ateliéru si s sebou vězměte pro sebe i partnera bílé i černé svršky (tílko, tričko, košile) plus džíny. Pod vybrané oblečení prosím volte i správnou barvu spodního prádla, aby případně nebyly odlišné barvy a spodní prádlo neprosvítalo. Další oblečení nechám na Vašem uvážení (pěkně vypadaní: trička se 3/4 rukávem, propínací svetříky, košile, tílka, cardigany, vestičky) . Jen prosím volte barvy spíše světlejší (pastelové) bez nápisů. Pokud se bude focení konat venku, tak mohou být barvy více kontrastní, ale stále je dobré se držet tlumenějších pastelových barev. Ale i tak prosím dbejte na to, aby nebylo oblečení zbytečně plné nápisů, výrazných obrázků a aby k sobě pokud možno barevně ladilo. Oblečení můžete oživit různými barevnými dopňky.

V ateliéru je možnost zapůjčení šatů. Na venkovní focení je třeba o půjčení šatů předem informovat, abych je na focení dovezla. Spodní prádlo doporučuji tělové, bílé, černé. Pokud budete chtít zapůjčit světlé šaty, je nutné vzít tělové, nebo bílé spodní prádlo.

Také si s sebou můžete donést UTZ, botičky, dudlíček, plyšáčka, oblečky miminka.

Jak se připravit na Life stylové focení?

Jak se připravit na focení v ateliéru?

V ateliéru:

Pokud jste nestihli newborn focení do 3 týdnů věku miminka, mohu nabídnout lifestylové - nearanžované focení. Focení probíhá trošku jinak než klasické newborn focení. Miminka se neuspávají, jelikož čím starší miminka, tím je uspání miminek složitější. Pokud přijedete se spícím děťátkem, zkusím začít polohováním či nějakým košíčkem (zde bych ráda upozornila, že starší miminka se nemusejí již vejít do oblečků a rekvizit, které jsou v ateliéru k dispozici). Pokud se miminko vzbudí, již se snažíme fotit spíše uvolněně, nestrojeně. To znamená např. focení v náručí rodičů, se sourozenci nebo jen samotné nespící miminko. Dále se u tohoto druhu focení běžně nepoužívají rekvizity a polohy, jako u čerstvých miminek.

Co s sebou:

Pro miminko prosím vezměte jen čistě bílé body a nebo s nějakým jemným vzorem (puntík, proužek). Pro sebe a sourozence volte také spíše světlé barvy (bílá, krémová, smetanová, pastelová růžová, šedá, khaki). Oblečení volte bez nápisů a obrázků. Pokud máte zájem i o černé pozadí, volte černé vršky. Spodní díl oblečení doporučuji džíny (světle modré, šedé, šedočerné), nebo plátěné kalhoty (smetanové, krémové). Pro maminky mohou být šaty (midi, maxi) a pro malé princezny šatičky (květované - pastelové barvy, bílé, smetanové).

V den focení:

Doporučuji miminko doma nakrmit a další krmení nechat případně, až ke mě do ateliéru. Miminka většinou v autě usnou a po příchodu začínáme spícími fotkami, pokud miminko dovolí. Někdy se stane, že se miminko po příjezdu vzbudí, tak dle aktuální sitace se buď dokrmí. Tu lifestyle focení se miminka neuspávají. Miminko ráno prosím oblečte !!!! POUZE DO CELOPROPÍNACÍHO OVERÁLKU !!!!!. Usnadní mi to následné svlékání bez vzbuzení. S sebou si prosím také vezměte, dudlík, plenky papírové a látkové, přebalovací podložku, jídlo pro miminko, pokud nekojíte. Také nějaké občerstvení a případně náhradní oblečení.

Délka focení:

Focení trvá 1-3 hodiny, dle potřeby. Do této doby je zahrnut příjezd, svlékání miminka, krmení, přebalování, rodinné a sourozenecké focení.

Doplňující informace...

Délka focení se odvíjí od nálady dětiček. Délka focení je většinou 1 hodina. Někdy se může focení protáhnout na 1,5. hodiny.

Pokud plánujete společné focení Vašich dětí, které jsou rozdílných věkových skupin, určitě doporučuji se mnou místo focení konzultovat (jestli ateliér či exteriér ).

V určitém věku mají děti svou hlavu a jsou velice tvrdohlavá. Proto se prosím obrňte velkou dávkou trpělivosti a nemějte příliš velká očekávání. Berte focení, jako zábavu a krásnou památku na dané období i když není děťáku zrovna do smíchu.

Vhodné barevné kombinace (do ateliéru volte spíše světlejší odstíny bez nápisů)

Focení v ateliéru probíhá bez obuvi.